توسعه وب و دروپال

حتما در مورد react شنیده اید، یکی از کتابخانه های جاوا اسکریپت که توسط فیس بوک برای ایجاد رابط کاربری سریع و نعاملی ایجاد شده است. حال اگر بتوانیم این را در Drupal نیز اجرا کنیم بسیار عالی می شود.اکنون من به شما میگوییم که چگونه می توانید React  را به هر سایت دروپالی خود اضافه کنید.

قبل از هرچیزی لازم است با مفهوم decoupling آشنا شویم، Decoupling ایده جدا کردن مدیریت محتوا از ارائه محتوا است. در یک سایت دروپالی، Drupal مسئول مدیریت و ارائه محتواست.

Headless

مدیریت محتوا: دروپال

ارائه محتوا: هر فریم ورک فرانت اند (Angular , react , … )

Progressive

مدیریت محتوا: دروپال

ارائه محتوا: دروپال + هر فریم ورک فرانت اند (Angular , react , … )

Headless decoupling برای ساخت برنامه های Android , ios  مناسب است زیرا دروپال فقط در بک اند اجرا می شود و تمام کد های فرانت اند شما می تواند توسط فریم ورک های جاوا اسکریپت نوشته شود.

Progressively Decoupling Drupal

قبل از نصب ماژول React  لازم است پیکر بندی های لازم Drupal را انجام دهیم تا داده ها را از طریق API به React ارسال کنیم. ما می توانیم این کار را به راحتی با ماژول های Views و یا RESTful Web Services موجود در هسته دروپال انجام دهیم.

وارد سایت دروپالی خود شوید.

به بخش Manage > Extend بروید و سپس ماژول های زیر را فعال کنید:

به بخش Manage > Structure > Views بروید.

یک view جدید تحت عنوان REST Export ایجاد کنید و برای دسترسی به برنامه React خود یک نقطه پایانی(end point) ارائه دهید:

در این مثال ، ما یک لیست رویداد (event) ایجاد می کنیم. با این حال، شما می توانید از داده های Drupal نیزاستفاده کنید (انواع محتوا ، انواع پاراگراف ، کاربران و ...).

حال میخواهم تمام نقاط انتهایی را پیشوند api بدهم.

در view  جدید ایجاد شده در بخش Format > Settings گزینه JSON را انتخاب کنید.

سپس تمام فیلد هایی که می خواهیم export کنید را اضافه و پیکربندی کنید:

برای اطمینان، به صفحه اصلی سایت دروپال خود بروید و مسیر API خود را به انتهای URL اضافه کنید (مثلا http: //mysite.local/api/events ). شما باید یک شی JSON ببینید که حاوی کلید/ مقدار از نام فیلد شما و محتوای مربوط به آن ها است.

درسته!حال میتوانیدRract  را اضافه کنید...

نصب ماژول React

راه‌اندازی یک برنامه React با استفاده از اسکریپت "create-react-app"، یک فرآیند سریع و آسان است. با این حال، استفاده از      React در یک ماژول دروپال کار ساده ای نیست.

خوشبختانه در حال حاضر یک ماژول React/Redux Boilerplate وجود دارد که شما بلافاصله می توانید شروع به نوشتن کد های react خود کنید. برای نصب این ماژول به آدرس https://www.drupal.org/sandbox/kemanewright/3096257 مراجعه کنید.

ماژول React

این ماژول در تمام سناریوی هایی که می خواهید چند عنصر به هم مرتبط در چند صفحه از سایت خود داشته باشید، بسیار عالی عمل می کند، زیرا با استفاده از سیستم بلوک دروپال می توانید آن را در هر مکانی و بر روی هر نوع محتوایی که مد نظر دارید قرار دهید.

شاید در حال ایجاد یک برنامه قرار ملاقات هستید و به تقویم و ارسال پیام نیاز دارید که به موقع بروزرسانی شود، این یک سناریو مناسب برای  React  است.

 

ترجمه و تالیف : ایران دروپال


ارسال پیام